štvrtok 8. októbra 2015

Obočie: rám tváre

 Ahojte, 
 aj vy iste patríte medzi tie ženy, ktoré chcú vždy vyzerať super a to aj bez toho, aby museli byť nalíčené. Pleť je zrkadlom vašej životosprávy  o tom žiadna. Je ale jedna vec, ktorá dokáže do istej miery upraviť tvár a to každý deň bez najmenšej námahy. A to OBOČIE.
Jeho tvar, hrúbka, dĺžka, hustota dokáže zmeniť tvar tváre, pridať ale aj ubrať zopár kíl a tak isto pridať ale aj ubrať pár rokov. Každému sa hodí niečo iné preto je dôležite dívať sa na každého človeka individuálne. Možno sa vám páči kamarátkiné husté obočie ale vy sa v ňom necítite dobre.. A to je presne ono..
Každý je iný, každý máme iný tvar tváre a každý máme iné obočie. Nemožno nakázať obočiu aby bolo hustejšie alebo naopak redšie či tenšie.. Je dôležité pracovať s tým čo nám príroda nadelila a nájsť kompromis medzi tým, čo máme a tým, čo chceme. 
Ja som so svojím obočím relatívne spokojná. Je primerane husté, svetlé a s tvarom tiež nie je veľa starostí. No nič nie je dokonalé a tiež potrebuje zopár úprav. Nie som ten typ človeka, ktorý by každé ráno vstával o pár minút skôr len preto, aby som si obočie upravila a preto volím alternatívu a to farbenie. Obočie sú tak isto chĺpky ako vlasy či riasy. Keď sa dajú farbiť vlasy, dá sa aj obočie. Veľa ľudí sa toho bojí a nemajú čas, chuť a možno ani peniaze na to, aby každý mesiac chodili do salónov. Preto som sa rozhodla urobiť krátky, stručný a jednoduchý tutoriál na to, ako si obočie nafarbiť v pohodlí domova.  

1. Vytrhať!
Na svete je len málo ľudí, ktorý majú presne také obočie ako si želajú. My, ženy, sme ale nespokojné skoro zo všetkým, to si priznajme. Obočie si trhá približne 80% žien nad 18 rokov a to je dôkazom toho, že naozaj nie sme spokojne so všetkým. Pri trhaní obočia je dôležité pracovať s tým čo máme. Obočie trhajte pomaly a pokiaľ to robíte prvý krát, môžete si tento proces rozdeliť kľudne aj na viac dní. Netrhajte chĺpky hlava nehlava. Pekne jeden po druhom a vždy (kľudne aj po každom jednom chĺpku) kontrolujte že máte obe strany podobné. Každé obočie je iné, na jednej strane vám môže začínať už pri koreni nosa, druhé o kúsok vyššie a pod. Preto sa proces kontroluje aby sme predišli zbytočným chybám. Keď vytrhnete pár chĺpkov z oboch strán, odskočte si na wc, uvariť kávu alebo niečo podobné. Keď sa opäť vrátite k zrkadlu a pozriete sa z väčšej vzdialenosti uvidíte či treba niekde ešte ubrať, prípadne že už stačí a tenšie obočie nechcete. Stáva sa, že keď pred zrkadlom sedíte pol hodiny a stále na to pozeráte vidíte nezrovnalosti a trháte a trháte a nakoniec skončíte bez obočia a to samozrejme nikto nechce.

 Ja si trhám obočie už niekoľko rokov a vždy rovnako, takže nemám problém s tvarom, každý mesiac len vytrhnem chĺpky čo dorástli a za 5 min. som hotová. Chce to len prax a za pol roka z vás bude profík, teda aspoň na to vaše obočie. 
Tip: Pinzetu dezinfikujte (stačí tampón s alpou). Vždy pred aj po ale neuškodí ju otierať o tampón aj počas trhania. Zabránite tak prípadnému prenášaniu infekcií a baktérií po pleti. 
Tip 2: Ak máte pleť citlivejšiu a trhanie vás bolí, pripravte si namočení tampón v studenej vode a vždy keď vás to zabolí alebo štipne, prejdite si celé obočie studeným tampónom, ktorý miesto upokojí. 

2. Výber farby
Tu sa názory rozdeľujú ako pri každom kozmetickom prípravku. Každý by si mal nájsť tu svoju značku a farbu ktorá sedí jemu. Opýtať sa kamarátok a známych, prípadne si nechať poradiť v drogérií alebo risknúť a objednať farbu z internetu. Ja som mala šťastie, že mi sadla prvá, ktorú som vyskúšala, no nie vždy to tak musí byť. Niektoré farby vám môžu oxidovať pri kontakte s pleťou, prípadne vám nechytia a v tom horšom prípade vám pleť podráždia alebo vyvolajú alergiu. 
Ja používam farbu od značky BERRYWELL. Je to farba na obočie aj riasy číslo 3 - Natural Brown. Dá sa kúpiť cez internet a stojí okolo 3-4€. Ku každej farbe potrebujete aj peroxid vodíka. Ten sa dá kúpiť v lekárni, možno aj v drogérií ale aj v kaderníctvach, kde predávajú prípravky na vlasy. Nezabudni si prečítať návod pribalený k farbe ale podľa vlastných skúseností a podľa toho čo som študovala by som volila max. 3% peroxid. 

3.  Miešanie farby
Ešte pred tým, ako si farbu začneme chystať, je potrebné aby bolo obočie aj koža pod ním 100% čisté. Odmaľovať a vyčistiť pleťovou vodou (nie mliekom ani krémom!!!!) . Koža ako aj chlpy nesmú byť mastné, inak by farba nechytila. Môžete použiť aj peeling na tvár aby ste odstránili staré bunky kože ale pozor na oči.
Teraz už len dôkladne zmiešame farbu s peroxidom a môžeme ísť na farbenie. 
Farbíme obočie, nie konských chvost a podľa toho aj volíme množstvo farby. Stačí tak 1cm vytlačiť z tuby a k tomu tak pol čajovej lyžičky peroxidu. Je jasné, že nikto to nebude merať presne ale keď farbu zmiešate, vidíte predsa či je riedka alebo naopak, hustá. Keď budete mať farbu hustú (veľa farby, málo peroxidu) môže sa vám stať, že vám farba nechytí dobre, prípadne nerovnomerne. Peroxid vodíka tu slúži na to, aby nám otvoril ten chlp a pomohol vniknúť farbe dnu, lenže keď ho tam bude málo, môže sa stať, že sa v chĺpku cez toľko farby nedostane. Keď budete mať farbu riedku (málo farby, veľa peroxidu) môže sa stať že pigmentov (každá farba ich obsahuje) bude málo a nebudú stačiť na zafarbenie celej dĺžky chlpu. Vtedy môže byť obočie zafarbené nerovnomerne, prípadne môže peroxid zoxidovať so vzduchom a obočie vám ostane zelené. 
Tip: radšej si nachystajte menej farby a keď sa vám konzistencia nebude zdať pridáte to, čoho tam je menej. Mne množstvo na fotke stačí na obe strany a ešte mi farba aj ostane takže radšej menej ako viac a prípadne na druhé obočie si farbu dorobíte. 

4. Farbenie
Teraz prichádza záverečná časť. Obočie nafarbiť. Ak máte obočie vytrhané do tvaru aký si želáte, je to jednoduché. Je to ako omalovánka. Farbu nanesiete len tam, kde sú chĺpky. Ak farbou prečiahnete mimo obočie, zoberte tyčinku do uší, namočte do vody a zotrite to, čo je mimo. Možno to znie zložito ale je to jednoduché.


 Na záver už len z väčšej diaľky skontrolujeme, či máme obočie rovnaké, prípadne tyčinkami upravíme tvar jedného alebo druhého.

Tip: zapamätajte si, ktoré obočie ste si farbili ako prvé, prípadne si to zapíšte na papier. Verte či nie, pri umývaní si budete vďačná za dve slová na zdrape papiera. 

 5. Stopky a voda
Dodržujte dobu pôsobenia, ktorú odporúča výrobca. Niekde to bude 5 minút, niekde možno 15. Už časom si odsledujete ako dlho si farbu nechať pôsobiť aby mala vami želanú intenzitu. Opäť si zapíšte čas, kedy ste dofarbili jedno aj druhé obočie a po uplynutí času najskôr zotrite jedno a potom druhé. Ja osobne si púšťam dvoje stopky a mám v tom jasno :) Nakoniec si len namočte odličovací tampón do vody a obočie zotrite, dbajte na to, aby ste odstránili všetku farbu, prípadne obočie ešte prejdite odličovacou alebo micelárnou vodou. 

6. Oxidácia? 
 Ako sa vraví: Hlúpy sa učia na vlastných chybách,  múdry sa učia na chybách ostatných. Mám tu pre vás jednu radu a buďte tí múdri a učte sa na mojích chybách. Farba je chemikália a ak ste na hodinách chémie dávali aspoň trošku pozor viete, že chemikálie medzi sebou môžu ale aj nemusia reagovať. 
Toto sa mi stalo deň pred ústnymi maturami. Deň vopred som si nafarbila obočie, veď som chcela byť za peknú. Večer som sa osprchovala, usušila a celá natrela samoopaľovacím mliekom. Na tom by nebolo nič, keby som si nenatrela aj tvár. Pekne dôkladne som rozotrela mlieko po celej tvári, veď až nie som fľakatá a s čistým svedomím šla spať. Ráno som sa zobudila a pozrela do zrkadla. Skoro som dostala infarkt. Moje obočie zreagovalo so samoopalovacím mliekom. Nie úplne chlpky ale koža pod ním, ktorá bola červeno - oranžová. Keďže som mala za asi dve hodiny sedieť pred komisiou a tváriť sa múdro, nemala som inú možnosť ako to chvíľu drhnúť pleťovou vodou. Trošku to pomohlo ale aj tak... Preto myslíte na to, čo si aj deň po farbení na tvár dávate. Nemyslím krémy, séra či pleťové vody, ale napríklad aj samoopalováky :)
 Doba celého procesu: pri troške zručností 15 min. :)

Dúfam, že sa vám dnešný trošku dlhší článok páčil a uvidíme sa pri ďalšom. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára